• Androgénna alopécia

ANDROGÉNNA ALOPÉCIA (AGA)

Klinický obraz:

Androgénna alopécia má charakteristikcý vzhľad. Vlasová hranica ustupuje z čela alebo temena, až zostane len pruh vlasov v tvare podkovy po stranách a na zadnej časti hlavy. Plešina je ostro ohraničená, pokožka nie je atrofická a sú na nej prítomné jemné lanuginózne vlasy. Ide o geneticky podmienené ochorenie, ktoré sa uplatňuje na základe polygénnej dedičnosti za účasti hormónu testosterónu. Androgénna alopécia (AGA) alebo vypadávanie vlasov postihuje až 80 % všetkých mužov vo  veku 80 rokov, ale klinický význam má tiež u žien. Je závislá na množstve hormónu androgénu na androgénnom receptore (AR), ale je tiež ovplyvňovaná génmi, ktoré sú lokalizované na chromozóme X. Predispozičné gény k alopécii lokalizované na chromozóme X sa u mužov dedia maternálne. Zvýšené riziko vzniku plešivosti je klinicky významné tiež pri polymorfizmoch a 20 chromozomu.

 

Klinický význam:

Hľadanie príčiny straty vlasov, po negatívnom vyšetrení imunologických a alergologických vyšetreniach, resp. potvrdenie genetickej predispozície.

Pri pozitívnom genetickom náleze môže byť navrhnutá liečba podľa diagnostikovanej choroby Androgénnej alopécie.

Pri mužoch sa uplatňuje liek minoxidil (Regaine liq., Neocapil liq.), z volne dostupných preparátov je to napr. aminexil, tiež sa používa injekčná terapia (aminokyseliny, či platelet rich plasma – tzv. vlastná plazma). V celkovej liečbe sa môže využiť liečba finasteridom (liek Propecia, inhibitor 5 alfareduktázy). Liečba je vždy dlhodobá, avšak je tiež možné využiť chirurgické metódy (autotransplantácia).

Pre ženy sa v lokálnej liečbe veľmi dobre využíva terapia platelet rich plazmou (vlastnou plazmou), ďalej sa používa lokálne minoxidil (Regaine liq., Neocapil liq.), či roztok estradiolu, kyseliny salicylovej a prednisolonu (Alpicort F liq.). Z ďalších látok je možné vyskúšať tiež aminexil alebo RTH 16 resp. neoruscogenin. V celkovej liečbe býva zvyčajte najskôr volená vhodná hormonálna antikoncepcia (minimálna androgénny, resp. mierny anti androgénny efekt, napr. methionin).

 

Cena vyšetrenia: 125 EUR

Objednajte sa na: 02/6823 0950

Вы заинтересованы Androgénna alopécia?
Напишите нам!

Záujem o výkon - interklinik

ХОЧУ ЗАДАТЬ ВОПРОС

ЕСЛИ У ВАС ЕСТЬ ВОПРОС, КОТОРЫЙ ВЫ НЕ ПРОЧИТАЛИ, ВОЗВРАЩАЕТСЯ В США:

Произошла ошибка при отправке

Проверьте свои данные и повторите попытку.